Społeczne
Gimnazjum
Liceum
Ogólnokształcące
Doliny Strugu
w Chmielniku

Rok kultury niezależnej


Z okazji roku kultury niezależnej rzeszowski Oddział IPN przygotował wystawę poświęconą książkom wydawanym w okresie PRL poza cenzurą. 25 marca 2010 r. w otwarciu wystawy wzięła udział kl. I LO. Można było zobaczyć też jak działają oryginalne urządzenia drukarskie oraz wysłuchać wspomnień osób zaangażowanych w działalność wydawniczą (np. dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie, który jako młody student przewiózł z Londynu pierwszy w Polsce nielegalny powielacz).
Po pizzy i lodach ciąg dalszy poznawania historii niezależnej kultury - obejrzeliśmy film "Zew wolności" o polskiej muzyce rockowej lat 80-tych.


zf,
2010-03-29 21:31:38,
Ilość odświeżeń: 1228.

Miss Starożytności


Klasa Ia gimnazjum przeprowadziła na lekcji historii wybory Miss Starożytności. Kandydatki reprezentowały Grecję (Afrodyta Homar), Egipt (Tutenchamonka Nil) i Rzym (Julianna Cezar). Poza osobistym wdziękiem musiały opowiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie (sprzed paru tysięcy lat oczywiście) oraz kraju, z którego pochodzą. W plebiscycie zwyciężyła Greczynka, ale wszystkie wygrały szóstki z historii.


zf,
2010-03-11 17:46:40,
Ilość odświeżeń: 1408.

Starożytność z fantazją


Uczniom klas I nie brakuje fantazji. Udowadniają to m.in. na lekcjach historii.


zf,
2010-01-23 19:56:54,
Ilość odświeżeń: 1642.

Klub historyczny w akcji


13 stycznia odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. AK. Głównym punktem programu była opowieść kpt. Mieczysława Skotnickiego (ps. "Głóg") o jego kontaktach z członkami AK z Chmielnika. Kpt Skotnicki mieszkał i działał w konspiracji w Tyczynie, ale znał dobrze Jana Bałdę i braci Nalezińskich stojących na czele chmielnickiej "Wedety". Opowiedział ciekawe szczegóły o tragicznej śmierci Jana Bałdy, który był jego szkolnym kolegą, a z którym widział się bezpośrednio przed wyruszeniem naprzeciw granatowych policjantów, z których rąk zginął. Z goryczą mówił o "nagrodzie" jaka spotkała go w "ludowej" Polsce, za lata poświęcone walce o wolność - przesiedział 7 lat w więzieniu.


zf,
2010-01-18 20:06:52,
Ilość odświeżeń: 1533.

Spotkanie z S. Izabelą Rudnicką


5 października 2009 r. naszą szkołę odwiedziła S. Izabela Rudnicka - dominikanka z Tyczyna. Siostra Izabela urodziła się i wychowała w Chmielniku. Lata jej młodości to okres II wojny światowej. Dramatyczne wydarzenia tych lat, śmierć brata zaangażowanego w działalność konspiracyjną w ugrupowaniu ZWZ-AK "Wedeta", represje wobec rodziny, osobiste zagrożenie życia, mocno utkwiły w pamięci. Siostra opowiedziała o tym wszystkim uczniom naszej szkoły, zachęcając do kontynuowania patriotycznych tradycji młodzieży jej pokolenia. Po ogólnym spotkaniu udzieliła jeszcze wywiadu Kamilowi, szerzej rozwijając niektóre wątki okupacyjnej rzeczywistości. Siostra Izabela przekazała również wiele materiałów dotyczących historii Chmielnika podczas II wojny światowej. Serdecznie dziękujemy!!!


zf,
2009-12-30 09:52:09,
Ilość odświeżeń: 1570.

Tropiciele historii na Zamku Królewskim


Grupka uczniów klasy III gimnazjum pod wodzą Kamila Kopali zdecydowała się po raz kolejny wziąć udział w ogólnopolskim projekcie "Opowiem Ci o wolnej Polsce" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Odnaleźli oni świadków historii (czasem nie trzeba było daleko szukać - wystarczyło porozmawiać z tatą lub dziadkiem), przeprowadzili z nimi wywiady, nagrali je, spisali, a na koniec nakręcili krótki film o tym czego się dowiedzieli. Naszymi świadkami historii byli: ks. Edward S., Pani Bożena Oborska, Pan Tadeusz Kozak i Pan Józef Kusz. Na podstawie ich relacji powstał projekt "Oblicza PRL", którego głównym wątkiem były perypetie ludzi wierzących w okresie rządów komunistycznych w Polsce.
W dniach 31 maja - 2 czerwca 2009 r. Kamil Kopala, Kinga Kozak i Konrad Kusz pod opieką nauczyciela historii Zenona Fajgera wzięli udział w ogólnopolskiej prezentacji projektów na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie ok. 50 szkół z całej Polski (w tym 3 z Podkarpacia).
Wróciliśmy pełni wrażeń i pomysłów na dalsze "tropienie" historii.

Więcej informacji: http://www.ceo.org.pl/portal/b_opowiem_doc?docId=50649


zf,
2009-06-05 22:09:35,
Ilość odświeżeń: 1800.

Na tropach historii


Kilkunastu uczniów (głównie z II klasy) naszego gimnazjum zaangażowało się działania w ramach ogólnopolskiego projektu "Opowiem ci o wolnej Polsce" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Celem projektu było poznanie wybranych fragmentów najnowszej historii Polski bezpośrednio od osób, które ją przeżyły i utrwalenie relacji świadków historii. My skoncentrowaliśmy się na 2 tematach: "Losy mieszkańców gminy Chmielnik podczas II wojny światowej" i "Chmielniczanie w Solidarności RI". W ramach projektu uczniowie przeprowadzili 6 wywiadów (a przy okazji jeszcze 3 inne).
Kinga Kozak i Kamil Kopala z opiekunem (Zenon Fajger) wzięli udział w ogólnopolskim podsumowaniu projektu w Warszawie w dniach 1-3 czerwca 2008 r. W imprezie uczestniczyło 30 szkół z całej Polski. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne w Centrum Dialogu Społecznego (gdzie mieszkaliśmy). Następnego dnia pojechaliśmy do Hotelu Europejskiego, gdzie odbyły się targi projektów. Każda szkoła przygotowała stoisko wystawowe z prezentacją swoich prac i udzielała informacji publiczności i reprezentującym organizatorów ekspertom. Ekspertem, który nas odwiedził był red. Jan Wróbel - dziennikarz, historyk, dyrektor I Społecznego LO w Warszawie (autor podręcznika do historii używanego w naszym LO).
Po obiedzie ruszyliśmy na grę terenową po ulicach Warszawy. Choć temat wydawał się niezbyt interesujący (budynki socrealistyczne) zadania wkrótce wywołały spore emocje, które szcególnie uwidoczniły się podczas finałowej była debaty czy tego typu architekturę (np. Pałac Kultury) należy wyburzyć, czy zachować dla następnych pokoleń.
Wieczorem (oczywiście już poza programem) wizyta w "Złotych Tarasach".
Trzeciego dnia uroczyste podsumowanie w Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem m.in. abp. Józefa Kowalczyka. Mieliśmy okazję posłuchać świadków historii: aktorki Aliny Janowskiej (uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim) i satyryka Jacka Fedorowicza oraz znanego historyka Andrzeja Krzysztofa Kunerta.
W drugiej części odbyła się konferencja prasowa, w której przedstawiciele 6 szkół (wśród nich Kamil) mówili o swoich projektach. Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum i pełni wrażeń (i pomysłów do przyszłej pracy) wróciliśmy do domu.


zf,
2008-06-08 21:59:25,
Ilość odświeżeń: 3904.

Środa,
12 marca 2010.


Patryka, Gertrudy, Giny, Reginy, Reny, Jana


Niezadowolenie z siebie, to podstawa każdego prawdziwego talentu.

Aleksandra Kozłowska