Tradycyjną formą uczczenia święta 11 Listopada są w naszej szkole koncerty i spektakle patriotyczne. Tym razem była to opowieść o bohaterskiej młodzieży z Chmielnika, która podczas II wojny podjęła działania przeciw okupantowi w ramach organizacji ZWZ-AK "Wedeta". Założycielem organizacji był Jan Bałda. On też poległ w walce z policjantami granatowymi, którzy przypadkowo wykryli tajną drukarnię.
Inspiracją do napisania sztuki były wspomnienia Czesława Nalezińskiego - jednego z najbliższych współpracowników Bałdy oraz październikowe spotkanie z S. Izabelą Rudnicką, której rodzina była również zaangażowana w konspiracyjną działalność.
W spektaklu wyreżyserowanym przez prof. Barbarę Strzelec i prof. Pawła Ważnego występowali uczniowie klas I gimnazjum. Oprawę muzyczną przygotował prof. Tomasz Kotarba.
Premiera dla uczniów naszych szkół miała miejsce 20 listopada, a dla mieszkańców Chmielnika 22 listopada 2009 r.
Tradycją naszej szkoły są koncerty patriotyczne dla uczczenia Święta Niepodległości. Tegoroczny, zatytułowany "Ojczyzna - kiedy myślę..." odbył się 23 listopada. Do refleksji o ojczyźnie, patriotyzmie, wolności inspirować miały teksty Jana Pawła II ilustrowane fotografiami przypominającymi jego postać. W ten sposób równocześnie chcieliśmy przypomnieć skarbnicę myśli naszego wielkiego rodaka w 30 rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu.
Szczególny nastrój tworzyła jak zwykle muzyka - na rozpoczęcie Pan Tomasz Kotarba zagrał preludium e-moll Fryderyka Chopina, później piękne piosenki z tekstami Karola Wojtyły w wykonaniu naszych uczennic z towarzyszeniem zespołu w składzie: Pan Tomek (pianino), Pan Paweł Ważny (gitara) i Joanna Dzierżanowska (skrzypce). Na zakończenie cała sala odmówiła modlitwę w intencji beatyfikacji Jana Pawła II i zebrano datki na misje.
Wzruszenie, gromkie brawa - tak kończył się w niedzielę w auli Społecznego Liceum i Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku koncert patriotyczny " Zło dobrem zwyciężaj", poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce. Uczniowie tej szkoły, a także działającej w Chmielniku szkoły muzycznej, przedstawili historię życia ks. Jerzego i fragmenty jego kazań na tle epoki stanu wojennego. W drugiej części koncertu utwory z tekstami wybitnych polskich poetów (ks. Twardowski, Stachura, Leśmian,) zaprezentowała grupa Manitou. - Tu jest prawdziwa Polska - stwierdził Wojciech Buczak, szef regionalnej "Solidarności".
Środa,
12 marca 2010.
Patryka, Gertrudy, Giny, Reginy, Reny, Jana
Niezadowolenie z siebie, to podstawa każdego prawdziwego talentu.