Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
OKNA, BUTY I KREMÓWKI

Kanonizacja papieża Polaka była z pewnością dla wielu okazją do refleksji nad życiem, posługą i duchowością Jana Pawła II. To czas modlitwy, czuwania i refleksji, by na nowo zaczerpnąć duchowych sił do dalszego życia. Społeczne Gimnazjum w Chmielniku także postarało się wykorzystać tę sposobność przygotowując papieskie przedstawienie. Udało się jednak sięgnąć do nietypowej konwencji, gdyż wspomnienia o Janie Pawle II (pracownik, turysta, młody ksiądz) przywołały – buty (tenisówki, stare półbuty, drewniaki), natomiast posługę na Stolicy Piotrowej i pielgrzymki do Ojczyzny, a szczególnie do Krakowa, przywołały dialogujące okna (okno watykańskie oraz okno przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie). Całości dopełniło odniesienie do wadowickich smakołyków, czyli papieskich kremówek. Przedstawienie zostało zaprezentowane dla społeczności szkolnej Społecznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Doliny Strugu oraz parafianom z Chmielnika.



W teatrze

5 listopada br. aby nie dać się jesiennej nostalgii i złej pogodzie klasy pierwsze gimnazjum oraz klasa 2b wybrały się pod opieką pani Beaty Ciepieli i pani Pauliny Wziątki do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl "Pan Tadeusz". Przedstawienie w reżyserii Ireny Jun przypadło uczniom do gustu, gimnazjaliści mogli również podziwiać aktualną ekspozycję w teatrze i skorzystać ze wspólnej integracji.



Lekcja pokory

Szkolne Koło Teatralne przedstawiło spektakl pt. "Lekcja pokory" ukazujący życie i działalność sługi Bożej Pauliny Jaricot. Główna bohaterka wywodziła się z bogatego domu, ale nie zaznała prawdziwej radości w zbytkach i przyjemnościach salonowego życia. Po swoim nawróceniu odnalazła autentyczne szczęście zajmując się najuboższymi, organizując pomoc dla misji. Dziś szczególnie przypominają nam o jej osobie Koła Żywego Różańca, które działają niemalże w każdej parafii.

A tutaj możecie obejrzeć film.



Noc teatralna

Noc teatralna 13 na 14 października zakończyła cykl warsztatów zorganizowanych w ramach programu "Patriotyzm jutra". Ciekawe ćwiczenia aktorskie prowadzone przez prof. Barbarę Strzelec i prof. Pawła Ważnego (wspieranych przez prof. Marcina Gwizdaka) powinny ułatwić intensywną pracę nad przygotowaniem spektaklu "Chmielnickie kamienie na szaniec", na który zapraszamy wszystkich 21 listopada o 17-tej.
Po zakończeniu warsztatów wszyscy odwiedzili prawdziwy teatr w Rzeszowie. Wpuszczono nas nawet do garderoby... Niezwykłym przeżyciem było zwiedzenie znajdującej się tam galerii prac Józefa Szajny.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku stojącym w miejscu, gdzie 19 października 1943 r. poległo trzech żołnierzy "Wedety" z Chmielnika (bohaterów naszego przedstawienia). Dowiedzieliśmy się jak doszło do tego tragicznego wydarzenia i zapaliliśmy znicze.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".



Pani Dulska przed sądem

Koniec roku szkolnego to czas na podsumowanie różnych form szkolnej aktywności - również pozalekcyjnych. Bardzo ciekawe przedstawienie oparte na motywach dramatu Gabrieli Zapolskiej zaprezentowało kółko teatralne. Było jak w życiu - i komicznie i tragicznie (nie chodzi oczywiście o poziom gry aktorów, tylko treść sztuki).



Tym razem nas wyprzedzili ...

Długo zbierałem się, żeby napisać coś o warsztatach teatralnych, które odbyły się w naszej szkole 28 maja 2009 r. w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Kulthurra!". Tymczasem informacja o tym wydarzeniu znalazła się już na głównej stronie programu. Przeczytajcie koniecznie, jakie wrażenia miał prowadzący je aktor Teatru Stu p. Grzegorz Emanuel. Przy okazji dowiedziałem się, że były to pierwsze warsztaty zorganizowane w ramach programu w Polsce.

Zapraszam: http://www.ceo.org.pl/portal/b_kulthurra_doc?docId=50593



Pani Dulska przed sądem

Prapremiera I Aktu komedii Gabrieli Zapolskiej „Pani Dulska przed sądem” przeszła do historii. Aktorzy ze Społecznego Gimnazjum i Liceum Doliny Strugu próbowali przedstawić klimat domu styranizowanego w obłudny sposób przez tytułową panią Dulską. Na uwagę zasługuje również zaistnienie bogatej scenografii przygotowanej w całości przez uczniów. Nad całością starał się czuwać Paweł Ważny. Premiera planowana na wrzesień 2008 …



Teatralne tournée

Największy (bo zatrudniający wszystkich uczniów) teatr licealny Podkarpacia - czyli wspaniała 13-tka SLODS wspierana przez śpiewającego absolwenta Łukasza G. i wszystkogrającego Pana Tomka Kotarbę - po sukcesie spektaklu "Jasne Światło" na własnej scenie w Chmielniku, odbył 4 marca br. tournée artystyczno-turystyczne do sąsiedniego województwa. Najpierw odwiedziliśmy Sieniawę, gdzie niezwykle serdecznie zostaliśmy przyjęci przez ks. Proboszcza i ks. Łukasza Rygla, który zorganizował nasz występ w tamtejszym kinie. Zadbano o bardzo profesjonalne nagłośnienie, a po spektaklu spotkała nas miła niespodzianka - gratulacje przedstawiciela władz miasta i pyszny obiad na plebanii. Zwiedziliśmy też kryptę rodu Czartoryskich i park z pałacem.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Lublina. Po krótkim, ale bardzo ciekawym spacerze po zaułkach zabytkowego Starego Miasta, kolejny występ - tym razem w sali kinowej Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej dla lubelskiej wspólnoty Ruchu Fokolari, duszpasterstwa akademickiego i pacjentów szpitala. Znowu bardzo serdeczne przyjęcie, długie brawa i podziękowania (no i oczywiście pyszna kolacja). Do Chmielnika wróciliśmy ok. 1 w nocy (po 17-tu godzinach) zmęczeni, ale zadowoleni. Nasze występy obejrzało ok. 200 osób (wśród nich byli Włosi, Hiszpan, Słowak, Rosjanin a nawet Brazylijka). Zebraliśmy (po odliczeniu kosztów przejazdu) ok. 500 zł na pomoc dla Afryki.



Jasne Światło

Tego scenariusza nie kupiliby w Hollywood. Co może być atrakcyjnego w umieraniu 18-to letniej dziewczyny na raka? Nic dziwnego, że przeleżał kilka lat w szufladzie. A jednak znaleźli się odważni i 05.11.2006 odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. "Jasne Światło". Pełna sala w niezwykłej ciszy śledziła los Chiary Badano - żywiołowej młodej Włoszki z końca XX wieku, która dotknięta śmiertelną chorobą potrafiła przemieniać wszystkich, którzy zetknęli się z nią w ostatnich miesiącach życia. Chiara Luce czyli Jasne Światło - takie duchowe imię nadała jej Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari, do którego należała od dziecka. Wkrótce po śmierci ogłoszono ją służebnicą Bożą a w 2000 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Mistrzowska gra, a właściwie "przeżycie" roli Chiary przez Mariolkę, sprawiła, że również my wychodziliśmy z tego spektaklu jakoś przemienieni. Konkretnym owocem było też ok. 300 złotych zebranych na pomoc dla Afryki. Zainteresowanych postacią Chiary Luce zapraszamy na stronę http://www.chiaralucebadano.it/



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.