Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Turniej z okazji XX – lecia odrodzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 02.06.2009 r. odbył się Turniej z okazji XX – lecia odrodzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej organizowany przez Społeczne Gimnazjum i Liceum Doliny Strugu w Chmielniku oraz Towarzystwo Przeciwdziałania Uzależnieniom „Trzeźwa Gmina”.
Udział w zawodach wzięło blisko 40 uczniów ze szkół podstawowych(SP 1, SP 2, SP 3 w Chmielniku, SP w Woli Rafałowskiej oraz SP w Błędowej Tyczyńskiej) oraz gimnazja (samorządowe i społeczne w Chmielniku). W trakcie turnieju wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą herbatką, pysznymi kanapkami i jeszcze wspanialszymi słodyczami. Następnie wszyscy udali się na aulę, gdzie odbyło się uroczyste rozdanie nagród.
Tu należą się serdeczne podziękowania naszym sponsorom, bez których to wkładu nie byłoby wspaniałych nagród, a byli to:
Pan senator Kazimierz Jaworski,
Firma „CHMIELNIK ZDRÓJ”, T. P. U. „Trzeźwa Gmina” w Chmielniku,
Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące „Doliny Strugu”,
Pan Piotr Kusz właściciel Przedesiębiorstwa Transportowo- Usługowego.
Pan Janusz Kuna właściciel firmy remontowo – budowlanej „STRUG-MOD”.
Zwycięzcami poszczególnych kategoriach byli Płodzień Gabriela (SP 2 Chmielnik), Grendysa Arkadiusz (SP 2 Chmielnik), Mackiewicz Kornelia (Społeczne Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku), Michna Dariusz (Gimnazjum Samorządowe w Chmielniku).
Pełna lista uczestników:
Kategoria: dziewczęta szkoła podstawowa
1)PIZŁO ANDZELIKA SP 1
2)JAWORSKA ADRIANNA SP3 III miejsce
3)GRZEBYK JUSTYNA SP BŁĘDOWA TYCZYŃSKA II miejsce
4)PŁODZIEŃ GABRIELA SP 2 I miejsce
5)SITARZ ALEKSANDRA SP 2
Kategoria: chłopcy szkoła podstawowa
1)PAWEŁ JANIK SP 1
2)ŁUKASZ TERESZKIEWICZ SP 1
3)GRZEGORZ TERESZKIEWICZ SP 2
4)PAWEŁ KORBECKI SP 2
5)DOMINIK BORYS SP2
6)DAMIAN OCZOŚ SP2 7)ARKADIUSZ GRENDYSA SP2 I miejsce
8)DAWID KRUPCZAK SP3
9)ADRIAN SZCZĘCH SP3 III miejsce
10)SEBASTIAN ZEMBROŃ SP3 II miejsce
11)MICHAŁ GRZEBYK SP BŁĘDOWA TYCZYŃSKA
12)PAWEŁ CYRUL SP BŁĘDOWA TYCZYŃSKA
13)MARCINIEC KAMIL SP WOLA RAFAŁOWSKA
14)HONDZ PATRYK SP WOLA RAFAŁOWSKA
15)PIOTR WITOWSKI SP WOLA RAFAŁOWSKA
Kategoria: dziewczęta gimnazjum
1)KOŚCIÓŁEK BEATA GIM. SAMORZĄDOWE
2)LITWIN JOLANTA GIM. SAMORZĄDOWE II miejsce
3)JAWORSKA PATRYCJA GIM. SPOŁECZNE III miejsce
4)WEPSIĘĆ EWELINA GIM. SPOŁECZNE
5)MACKIEWICZ KORNELIA GIM. SPOŁECZNE I miejsce
Kategoria: chłopcy gimnazjum
1)SITARZ PATRYK GIM. SAMORZĄDOWE
2)KRUPA TOMASZ GIM. SAMORZĄDOWE
3)WARZYBOK BARTŁOMIEJ GIM. SAMORZĄDOWE
4)MICHNA DARIUSZ GIM. SAMORZĄDOWE I miejsce
5)LASOTA HUBERT GIM. SAMORZĄDOWE III miejsce
6)FLAK MATEUSZ GIM. SPOŁECZNE
7)PYZIAK MICHAŁ GIM. SPOŁECZNE
8)KUNA WIKTOR GIM. SPOŁECZNE
9)CZAJA OLAF GIM. SPOŁECZNE II miejsce
10)TERESZKIEWICZ RAFAŁ GIM. SPOŁECZNE



Wolne Oprogramowanie w akcji

Mamy początek lat osiemdziesiątych..., komputery powoli z cudacznych laboratoryjnych maszyn przeistaczają się w narzędzia codziennej pracy. Coraz więcej firm i instytucji zaczyna zamykać oprogramowanie. Nie wszystkim się to podoba, i tak rodzi się ruch na rzecz Wolnego Oprogramowania (dalej WO).

Każdy program, który uruchamiamy na naszym komputerze realizuje algorytm, który – niczym bardzo szczegółowy przepis kucharski – określa co i jak będzie się działo po jego uruchomieniu. Autor programu komputerowego tworzy kod źródłowy programu - tzn. pisze program w zrozumiałym dla specjalisty języku programowania. Aby program taki dało się uruchomić, należy przeprowadzić kompilację – proces zamiany programu z czytelnego dla ludzi języka na język zrozumiały dla komputera. Kiedy mamy źródła, a nie tylko wykonywalną „komputerową” postać programu, możemy zobaczyć jak dany program jest zbudowany, możemy go zmienić, dodać nową funkcjonalność, poprawić znaleziony błąd.

Początkowo programiści z dumą udostępniali swoje programy publicznie razem z kodem źródłowym, dzięki czemu każdy mógł „zaglądnąć pod maskę”. Z czasem okazało się, że bardziej opłaca się sprzedawać produkt nie pokazując tego jak został napisany. Zaczęto więc zamykać i tworzyć własnościowe oprogramowanie. Przeciwstawił się temu Richard Stallman - haker (pierwotne znaczenie tego słowa jest jak najbardziej pozytywne - określa genialnego programistę, informatyka!), pracownik MIT - tworząc ruch na rzecz WO.

Program można nazwać wolnym jeśli spełnia wszystkie cztery wolności: wolność uruchamiania programu, w dowolnym celu; wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb; wolność rozpowszechniania kopii - możesz rozdawać lub sprzedawać kopie swoim znajomym; wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczności. Wg Stallmana oprogramowanie powinno stanowić swego rodzaju wspólny dorobek cywilizacji, a nie być tylko towarem.

Dzięki otwartości źródeł i grupowej pracy ogromnej społeczności programistów można uniknąć wielu błędów i luk w oprogramowaniu. Warto tu zacytować kolejną ważną postać – Eric Raymond, lider ruchu OpenSource: „Wystarczająca liczba przyglądających się oczu sprawia, że wszystkie błędy stają się banalne”. Dowodem na słuszność tej tezy może być chociażby fakt że duże serwery niektórych banków (m.in. PKO BP, mBank) pracują w oparciu o systemy z otwartymi źródłami.

Warto zauważyć, że - zgodnie z ogłoszonymi planami rosyjskiego Ministra ds. Łączności - do końca 2009 wszystkie szkoły w Rosji będą pracowały na specjalnie stworzonej dystrybucji Linuksa - Russian OS.

Od dobrych kilku lat składamy Optymistę wykorzystując Scribusa – wolną alternatywę dla bardzo drogich aplikacji DTP. Czas płynie, kolejni uczniowie kończą naszą szkołę, w redakcji coraz więcej nowych twarzy, które nie miały styczności z tego typu oprogramowaniem. Pomyślałem więc, że było by warto zorganizować jakieś zajęcia, na których „poskładalibyśmy” trochę w Scribusie. A że w codziennej pracy przy komputerze korzystam głównie z WO, stwierdziłem że warto również przyjrzeć się bliżej jakiejś dystrybucji Linuksa i pakietowi biurowemu OpenOffice.org, który zawiera m. in. rozbudowany edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji i edytor grafiki wektorowej. Nie mogło oczywiście zabraknąć swoistej perełki - programu do edycji grafiki rastrowej Gimp. Jeśli chodzi o wymienione aplikacje, to ich autorzy przygotowali również wersje dla innych systemów operacyjnych (m.in. z rodziny MS Windows), które można ściągnąć np. z oficjalnych stron projektów.

Inicjatywa znacznie się rozrosła i udało nam się skutecznie zaprosić redakcje gazetek ze szkół w naszej gminie. Gościliśmy przedstawicieli redakcji z Samorządowego Gimnazjum i ze szkół podstawowych z Lisiego Kąta, Zabratówki i Woli Rafałowskiej. Warsztaty trwały dwa dni, dotyczyły wielu zagadnień. Chyba z największym entuzjazmem przerabialiśmy portret Napoleona (ukłon w stronę Gimpa). Pracowaliśmy w Debianie (systemie operacyjnym GNU/Linux). Korzystaliśmy wyłącznie z WO.


Mam nadzieję, że nie była to ostatnia okazja do zauważenia i docenienia alternatywy, jaką stanowi WO. Gorąco zachęcam do próbowania i używania tego typu oprogramowania. Powodów jest wieje, ale wspomnę o dwóch. Po pierwsze: sądzę, że człowiek nie powinien robić niczego na zasadzie owczego pędu. Po drugie: tego typu oprogramowanie jest darmowe (chociaż darmowość nie stanowi istoty WO!) – komercyjne oprogramowanie o podobnych możliwościach, jak to wykorzystywane na naszych warsztatach to - lekko licząc - koszt wysokiej klasy nowego zestawu komputerowego.



Okolica w obiektywie - konkurs fotograficzny

Poprzedni konkurs organizowaliśmy już prawie dwa lata temu wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną. I choć napłynęło mniej prac niż spodziewaliśmy się (około 150), to wiele z nich było na dobrym poziomie. Podsumowując konkurs i organizując wystawę doszliśmy do wniosku, że należy to powtórzyć. Jesteśmy przekonani o tym, że ciekawych zdjęć mamy wszyscy bardzo wiele a ponadto ciągle powstają nowe. Więc choć uciążliwością jest odszukanie ich, wybranie najlepszych i wywołanie u fotografa zachęcamy do jak najliczniejszego udziału.



Wakacacje w stumilowym lesie

Przygody sympatycznego misia zwanego Puchatkiem były głównym tematem tegorocznego spotkania w naszej szkole dla dzieci z terenu gminy, w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas.
„Wakacje w stumilowym lesie” - bo tak brzmiał temat przewodni półkolonii, która odbywała się w dniach 8-11 lipiec 2008, zgromadziły w tym roku 22 dzieci.
W programie były spotkania tematyczne, kolorowanki, wyświetlane bajki, spacery po okolicy, konkursy i zajęcia sportowe.
Bardzo dobrą opiekę nad dziećmi sprawowali oprócz głównych organizatorów – pana Roberta Chłandy i pani Eweliny Malec, uczniowie naszych szkół oraz goście z Rzeszowa.
Odwiedziły nas także pani Beata Ciepiela, która poprowadziła zajęcia z angielskim na wesoło i pani Małgorzata Zielińska, która przez dwie godziny umilała czas dzieciom przez liczne zabawy.
Oczywiście „małe co nie co” przygotowywały codziennie nasze panie Zosia i Jola.
Dzieci opuszczały półkolonie pełne wrażeń i z małymi prezentami, a nasi uczniowie-wychowawcy – z pełnym workiem nowych doświadczeń.
Na pewno każdy zapamiętał liczne zabawne sytuacje i mnóstwo śmiechu. Za rok znowu zaczniemy nową przygodę……



Turniej tenisa stołowego

W dniu 06.06.2008 r. odbył się Turniej o Puchar Prezesa Towarzystwa Przeciwdziałania Uzależnieniom „Trzeźwa Gmina” organizowany przez Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku oraz w/w stowarzyszenie. Udział w zawodach wzięło blisko 50 uczniów ze szkół podstawowych(SP 1, SP 2, SP 3 w Chmielniku, SP w Woli Rafałowskiej, SP w Zabratówce oraz SP w Błędowej Tyczyńskiej) oraz gimnazja(samorządowe i społeczne w Chmielniku). W trakcie turnieju wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą herbatką, pysznymi kanapkami i jeszcze wspanialszymi słodyczami. Następnie wszyscy udali się na aulę, gdzie odbyło się uroczyste rozdanie nagród i niesamowity pokaz judo. Tu należą się serdeczne podziękowania naszym sponsorom bez których to wkładu nie byłoby wspaniałych nagród, a byli to: Firma „CHMIELNIK ZDRÓJ”, T. P. U. „Trzeźwa Gmina” w Chmielniku oraz firmy medyczne: PLIVA, SOLVAY, PIERRE FABRE MEDICAMENT.

WYNIKI
Kategoria: dziewczęta szkoła podstawowa
JOLANTA LITWIN (SP Zabratówka) - I miejsce
JAWORSKA PATRYCJA (SP3 Chmielnik) - II miejsce
GRYNDYS MARTYNA (SP3 Chmielnik) - III miejsce

Kategoria : chłopcy szkoła podstawowa
DOMINIK MURIAS (SP 3 Chmielnik) - I miejsce
LASOTA HUBERT (SP 2 Chmielnik) - II miejsce
PIERNICKI NORBERT (SP3 Chmielnik) - III miejsce

Kategoria: dziewczęta gimnazjum
MACKIEWICZ KORNELIA (Społeczne Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku) - I miejsce
SZURA MAGDALENA (Gimnazjum Samorządowe w Chmielniku) - II miejsce
GLAZER REGINA (Gimnazjum Samorządowe w Chmielniku) - III miejsce

Kategoria: chłopcy gimnazjum
MICHNA DARIUSZ (Gimnazjum Samorządowe w Chmielniku) - I miejsce
FUGLEWICZ RAFAŁ (Gimnazjum Samorządowe w Chmielniku) - II miejsce
PYZIAK MICHAŁ (Społeczne Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku) - III miejsce



Stan wojenny na Podkarpaciu - warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół gminy Chmielnik

W przeddzień 26 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uczniowie szkół gminy Chmielnik spotkali się w Społecznym Gimnazjum i LO Doliny Strugu w Chmielniku na warsztatach edukacyjnych poświęconym temu zagadnieniu. Zajęcia prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie Zenon Fajger (równocześnie nauczyciel historii w naszej szkole) i Maciej Rędziniak. Po wysłuchaniu wykładów o przyczynach stanu wojennego i jego przebiegu na Podkarpaciu uczniowie pracowali w grupach korzystając z pakietów edukacyjnych, które niedawno szkoły otrzymały od IPN. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chmielniku i z Zabratówki zaimprowizowali scenę zakupów w czasie stanu wojennego, z Publicznego Gimnazjum w Chmielniku rozważali problem odpowiedzialności za śmierć górników z kopalni „Wujek” a ze Społecznego Gimnazjum i LO wczuli się w los dzieci internowanego członka „Solidarności”.
Atmosferę tamtych lat przypomniały też piosenka "Mury" Jacka Kaczmarskiego wykonana przez zespół wokalny z naszej szkoły i odczytany przez Basię Krupczak niepublikowany, anonimowy wiersz, które powstał w grudniu 1981 r.



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.