Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Opowiem ci o wolnej Polsce

Po raz kolejny ekipa z naszej szkoły (Paweł Cyrul, Michał Dral, Patrycja Malinowska, Mateusz Mruc i Patrycja Sroka z kl. IIIa SGDS) podjęła się nagrania i opracowania relacji świadka historii opowiadającego o swym udziale w walce o wolną Polskę. Tym razem był nim jeden z liderów rzeszowskiej "Solidarności" p. Tadeusz Kensy. W jego barwnym życiorysie szczególnie zainteresował nas okres internowania podczas stanu wojennego (p. Kensy przebywał wówczas w zakładach odosobnienia prawie rok), dlatego nasz projekt zatytułowaliśmy "Prawda zza krat". W oparciu o relację p. Kensego chcemy nakręcić film o tych wydarzeniach.
(zwiastun do obejrzenia:tutaj )

W dniach 1-3 czerwca uczestniczyliśmy w podsumowaniu tegorocznej edycji programu "Opowiem ci o wolnej Polsce" w Warszawie. Prezentowaliśmy nasz projekt w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. Mieliśmy zaszczyt przedstawić go samemu prezesowi IPN - dr Łukaszowi Kamińskiemu. Ostatniego dnia zajęcia odbywały się w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieliśmy okazję zwiedzić na zakończenie.

Bardzo dziękujemy Panu Tadeuszowi Kensemu i wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu, a w szczególności dyrekcji i koleżankom z gimnazjum w Rudnej Wielkiej za udział w naszym filmie, dyrekcji Zakładu Karnego w Rzeszowie-Załężu za umożliwienie nagrania na terenie więzienia, p. Wiktorowi Dralowi za pomoc w organizacji transportu do Warszawy.

Więcej zdjęć: tutaj



Wyjazd do Warszawy

5 czerwca 2013 r. reprezentacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczestniczyła w finale IV edycji projektu "Kamienie Pamięci", w ramach którego zaprezentowaliśmy sylwetkę Ludwika Bałdy - nauczyciela tajnego nauczania i redaktora pisma Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów "Na Posterunku".
Korzystając z okazji do Warszawy pojechała również klasa I LO (i młodsi członkowie klubu historycznego, nie uczestniczący w projekcie). Po drodze zwiedziliśmy skansen militarny w Mniszewie (rejon walk o przyczółek warecko-magnuszewski w sierpniu 1945 r.).
W czasie kiedy "historycy" przygotowywali stoisko i uczestniczyli w finale projektu w centrum edukacyjnym IPN "Przystanek Historia", reszta grupy zwiedziła Centrum Nauki "Kopernik", a następnie warszawskie Stare Miasto.
Po południu spotkaliśmy się w Sejmie, gdzie zaprosił nas senator Kazimierz Jaworski (dziękujemy!). Zwiedzenie siedziby najwyższych władz Polski (byliśmy nawet w kaplicy, gdzie jest obraz namalowany przez uczącego w naszej szkole prof. Olega Czyżowskiego) zrobiło na nas duże wrażenie. Potem jeszcze 6 godzin jazdy i ok. północy wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Zapraszamy na stronę internetową klubu powstałą w ramach projektu: wedeta.org



Kamienie Pamięci - Ludwik Bałda

Klub Historyczny im. AK przystąpił do ogólnopolskiego programu "Kamienie Pamięci - nauczyciele historii prawdziwej" w ramach którego staraliśmy się zdobyć informacje o pochodzącym z Chmielnika Ludwiku Bałdzie (starszym bracie por. Jana Bałdy). W 1938 r. został magistrem pedagogiki i filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas wojny wrtócił do Chmielnika i wkrótce pod ps. "Bartek" zaangażował się w pracę zorganizowanego w Błażowej tajnej Państwowej Komisji Egzaminacyjnej "Kuźnica".
Na ich podstawie zebranych informacji i materiałów przygotowaliśmy stronę internetową poświęconą jego sylwetce.



Śladami AK w chmielnickim kościele

Zainspirowani opowieścią Eugeniusza Sitarza ps. "Chomik" o ufundowaniu votum dla Matki Bożej Łaskawej za uratowanie podczas pacyfikacji Chmielnika 18 września 1943 r., członkowie Klubu Historycznego im. AK poprosili ks. proboszcza o możliwość obejrzenia pamiątek związanych z historią II wojny światowej w chmielnickim sanktuarium. Przed wejściem do kościoła przypomnieli sobie historię uratowania dzwonów przez żołnierzy "Wedety" przed konfiskatą i postanowili je z bliska obejrzeć. W kościele, poza pamiątkami związanymi z głównym tematem, ks. proboszcz przedstawił różne informacje o historii kościoła i zaprezentował najstarsze ornaty (według tradycji, dwa z nich zostały uszyte przez chmielnickie kobiety ze skrawków materiału, po spaleniu kościoła przez Tatarów w 1624 r.).



Szlakiem bojowym 6 Dywizji Piechoty

W dniach 17-19 Października nasza grupa "Dzieci Chaosu" w składzie: Olaf Czaja, Agnieszka Dzieszko, Dawid Krupczak, Mateusz Flak, Kamil Gąsior, Michał Leśniak, Krzysztof Kłósek oraz absolwent naszego gimnazjum Mateusz Wrischke pod opieką pana Tomasza Janika wzięła udział w rajdzie historycznym szlakiem bojowym 6 Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda, która w dniach 17–19 września toczyła ciężkie walki z oddziałami niemieckimi w okolicach Narola. Mieliśmy również okazję bezpośrednio zetknąć się ze śladami sowieckiej okupacji na terenie Roztocza ("Linia Mołotowa") zorganizowanym przez IPN. Przez te trzy dni wędrowaliśmy po okolicach Huty Różanieckiej i Narola odnajdując punkty terenowe związane z działaniami wojennymi i rywalizując z innymi grupami licealistów. W końcowej klasyfikacji zajęliśmy II miejsce. Podczas marszu towarzyszyła nam piękna pogoda. Mogliśmy zatem w pełni cieszyć się pięknem zakątków tej części woj.podkarpackiego.


foto: dr Marcin Krzanicki (OBEP IPN w Rzeszowie - dziekujemy :)



Spotkanie z p. Franciszkiem Batorym

Na spotkanie podsumowujące kolejny rok pracy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, tym razem szczególnie poświęcony "Żołnierzom Wyklętym", zaprosiliśmy p. Franciszka Batorego, brata Józefa Batorego - członka IV Zarządu WiN, sądzonego i rozstrzelanego razem z ppłk Łukaszem Cieplińskim w więzieniu mokotowskim 1 III 1951 r. Pan Franciszek opowiedział o członkach IV Zarządu i przedstawił swoje wspomnienia o represjach, które dotknęły jego rodzinę w związku z zaangażowaniem w walkę o niepodległość, oraz z uczestnictwa w procesie sądowym brata.
Na zakończenie opiekunowie klubu wręczyli nagrody książkowe, osobom szczególnie zaangażowanym w działalność klubu, a wszyscy otrzymali publikację o ppłk Łukaszu Cieplińskim.



"Opowiem ci o wolnej Polsce" po raz piąty

W dniach 20-22 maja 2012 r. odbyła się w Warszawie konferencja podsumowująca V edycję programu „Opowiem ci o wolnej Polsce” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego (uczestniczymy w nim od początku).
W tym roku zespół z gimnazjum w składzie Paweł Czarnota, Dawid Krupczak i Mateusz Wrischke (opiekun prof. Tomasz Janik) przygotował projekt „Wolność, walka, Wedeta” w oparciu o relację p. Eugeniusza Sitarza ps. „Chomik”. Natomiast licealiści w składzie Agnieszka Dzieszko, Kamil Kopala i Grzegorz Starzak projekt „Chcieliśmy prawdy. Niezależne Zrzeszenie Studentów na WSP w Rzeszowie” (opiekun prof. Zenon Fajger).
Podczas konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN prezentowaliśmy nasze projekty pozostałym uczestnikom i ekspertom. Byli to Jan Mencwel z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" i Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich. W konferencji uczestniczył też prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Ostatniego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego oglądaliśmy przygotowane w ramach programu filmy i zapoznaliśmy się z uwagami profesjonalistów na ich temat. Gościem specjalnym był znany fotografik Tadeusz Rolke. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody i mogliśmy zwiedzić muzeum.

Więcej o konferencji: https://www.ceo.org.pl/pl/opowiem/news/26-opowiesci-o-wolnosci
Więcej o projekcie LO: https://www.edutuba.pl/dokument/?id=16998

P.S. Aktualnie nasz projekt uznany został przez redakcję portalu za najciekawszy i umieszczony na stronie startowej edutuby.



Spotkanie z "Chomikiem"

Na zaproszenie członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, przygotowujących kolejny projekt przybliżający wojenne losy ugrupowania dywersyjno-propagandowego "Wedeta" działającego w Chmielniku podczas II wojny światowej, gościł w naszej szkole p. Eugeniusz Sitarz ps. "Chomik". Opowiadał o swojej roli w "Wedecie" (zajmował się nasłuchem radiowym niezbędnym do redagowania pisma "Na Posterunku") oraz zaangażowaniu całej jego rodziny. Szczególnie dramatycznym momentem była pacyfikacja 18 września 1943 r, podczas której znaleziono obciążające materiały w jego domu, co spowodowało brutalne pobicie matki, aresztowanie ojca i brata Józefa (który widząc co się dzieje wyszedł z ukrycia, aby wziąć na siebie odpowiedzialność). Pan Eugeniusz przeczekał rewizję ukryty w słomie. Brat wkrótce uciekł z aresztu gestapo, niestety niedługo potem zginął w niemieckiej zasadzce.
Pan Eugeniusz właśnie skończył 88 lat i jest jednym z nielicznych żyjących świadków tych wydarzeń.



Turniej gier planszowych w Ropczycach

3 kwietnia reprezentacja liceum w składzie: Agnieszka Dzieszko, Olaf Czaja i Grzegorz Starzak wzięła udział w turnieju gry planszowej "303 - bitwa o Anglię" organizowanym w Zespole Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach (we współpracy z IPN). Konkurencja była duża, walka zacięta, ale gospodarze okazali się nie do pokonania. Wróciliśmy więc bez "pudła" Olaf był jednak najlepszym spośród "gości".



Przywróćmy Ich pamięci

1 marca nasza szkoła, z inicjatywy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI" z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Członkowie Klubu, na podstawie materiałów przygotowanych przez IPN, przypomnieli kim byli "Żołnierze Wyklęci", po czym wspólnie obejrzeliśmy spektakl "Tajny współpracownik" w TVP "Historia".

Następnego dnia Klub zorganizował "Wieczór historyczny", podczas którego zaprezentowano gry edukacyjne o tematyce historycznej. Głównym punktem programu była gra typu LARP "Stan wojenny" prowadzona przez jej autora - P. Bogusława Kleszczyńskiego z rzeszowskiego Oddziału IPN.



Stan wojenny w Czudcu

12 stycznia 2012 r. grupa naszych uczniów (członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej) wzięła udział w spotkaniu dla nauczycieli w ramach Akademii Historii Najnowszej, zorganizowanym przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli i Oddział IPN w Rzeszowie. Po wysłuchaniu wykładu p. Artura Brożyniaka (IPN) uczestniczyli w grze dydaktycznej "Stan Wojenny", którą opracował i zaprezentował zebranym nauczycielom p. Bogusław Kleszczyński (IPN). Nasi uczniowie reprezentowali w niej obóz "władzy", a uczniowie Zespołu Szkół w Czudcu (wspierani przez grupę nauczycieli) obóz "Solidarności". Wszyscy uczestnicy gry losowali zestawy kart z opisem roli oraz umożliwiającymi różnego rodzaju działania (przesłuchania działaczy opozycji, wywózki na taczkach przedstawicieli władzy itp.) w celu pozyskiwania "argumentów" dających punkty decydujące o zwycięstwie w ostatniej fazie gry. Zwyciężył obóz władzy, ale dopiero po użyciu "ostatecznego argumentu" - poproszenia o pomoc wojsk sowieckich.
Gra była dobrą zabawą, ale też okazją do refleksji o realiach historii sprzed 30 lat i motywacjach ludzi z obu przeciwstawnych obozów.



Szlakiem "Wedety"

7 października 2011 r. odbył się rajd edukacyjny „Szlakiem Wedety” na trasie Rzeszów-Matysówka-Chmielnik zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej przy Społecznym Gimnazjum i LO Doliny Strugu w Chmielniku. W rajdzie uczestniczyło ponad 30-tu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Futomie i Zespołu Szkół w Tyczynie. Trasa prowadziła przez miejsca związane z działalnością „Wedety” – wydzielonej agendy inspektoratu ZWZ-AK w Rzeszowie, której zadaniem było organizowanie dywersji i sabotażu oraz propagandy. W Rzeszowie i Matysówce zapalono znicze w miejscach śmierci żołnierzy „Wedety” i jej pierwszego dowódcy – por. Jana Bałdy ps. „Piotr”. Sylwetki poległych przybliżyli uczestnikom rajdu Karol Jaworski i Kamil Kopala – uczniowie Społecznego LO Doliny Strugu, członkowie Klubu Historycznego im. AK. W Chmielniku uczestnicy rajdu m.in. mogli zobaczyć rodzinny dom Jana Bałdy – pierwsze miejsce wydawania pisma inspektoratu „Na Posterunku”, pamiątki zgromadzone w Szkole Podstawowej Nr 1, która nosi imię por. Jana Bałdy, oraz zwiedzić sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Na zakończenie odbył się quiz historyczny, a potem uczestnicy w oczekiwaniu na powrotny autobus, wypróbowali otrzymane jako nagrody gry edukacyjne wydane przez IPN.

Fot. Maciej Rędziniak OBEP IPN w Rzeszowie



Szlakiem Armii Krajowej w Strzyżowskiem

Reprezentacja naszych szkół w składzie: Mateusz Flak (II LO), Olaf Czaja, Kamil Gąsior, Krzysztof Trefon (I LO) i Mateusz Wrischke (IIIa gim.) pod opieką prof. Tomasza Janika wzięła udział w rajdzie organizowanym przez Oddział IPN w Rzeszowie w dniach 21-23 września w okolicach Strzyżowa. Podczas rajdu trzeba było samodzielnie przejść trasę w jak najkrótszym czasie, odnaleźć odpowiednie punkty, oraz wykazać się wiedzą historyczną.
Nasi chłopcy już pierwszego dnia objęli prowadzenie i nie oddali go do ostatniej konkurencji.

Gratulujemy!



Marzenia o lataniu

Po raz kolejny grupa uczniów naszych szkół uczestniczyła w ogólnopolskim programie "Opowiem ci o wolnej Polsce". W tym roku Kamil Kopala i Grzesiek Starzak przeprowadzili rozmowy z byłymi członkami 1 Rzeszowskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka". Opowiedzieli oni jak będąc uczniami gimnazjum w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej zaangażowali się w działalność harcerskąm a także zainteresowali lotnictwem. W ramach drużyny organizowali kursy szybowcowe i spadochronowe, aby w przyszłości zostać lotnikami. Komunistyczne władze ówczesnej Polski nie pozwoliły jednak na dalsze działanie harcerstwa i drużyna w 1949 roku zawiesiła działalność i ukryła sztandar. Na podstawie tych opowieści Kamil z Grześkiem wsparci przez Krystiana Kusza stworzyli film (w tym dowcipną animowaną impresję) i wszyscy pojechali do Warszawy zaprezentować swoją pracę podczas ogólnopolskiej konferencji podsumowującej program w dniach 22-24 maja 2011 r.
Po drodze zwiedziliśmy ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. W Warszawie oprócz prezentacji projektu w IPN i podsomuwującej gali w Muzeum Powstania Warszawskiego, uczestniczyliśmy w ciekawej wieczornej wycieczce po Starym Mieście.

13 czerwa zapraszamy wszystkich na spotkanie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej , podczas którego przybliżymy historię polskiego lotnictwa podczas II wojny światowej i zaprezentujemy nasz projekt.



Bitwa o Anglię w Ropczycach

6 kwietnia 2011 r. w Zespole Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach odbył się wojewódzki turniej edukacyjnej gry planszowej "303" współorganizowany przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród prawie 100 uczestników znalazła się również reprezentacja naszych szkół w składzie: Olaf Czaja (III gim.), Mateusz Dzieszko (II LO) i Grzegorz Starzak (III gim.). Wszyscy dzielnie walczyli, odnosząc podobnie jak polscy lotnicy w bitwie o Anglię zdecydowanie więcej zwycięstw niż porażek. Grzesiek miał nawet szansę na wejście do ścisłego finału (tylko 1 przegrana w fazie eliminacji), ale podczas dogrywki szczęście bardziej sprzyjało rywalowi i skończyło się na 5-6 miejscu. Nagrodą za tak wysokie miejsce był m.in. komplet gier edukacyjnych wydanych do tej pory przez IPN (z pozyskanym już we własnym zakresie autografem ich autora - Karola Madaja, obecnego na turnieju). Dodatkową atrakcją był wykład Bogusława Kleszczyńskiego (IPN Rzeszów) o udziale polskich lotników w bitwie o Anglię i możliwość treningu na symulatorze lotów.

Więcej o turnieju (i galeria zdjęć): http://www.zsropczyce.edu.pl/



Bliższe spotkanie z poezją wojenną

Kolejne warsztaty w ramach programu "Patriotyzm Jutra" projekt edukacyjny "TACY JAK MY - młodzi historycy poznają losy swoich rówieśników w okresie II wojny światowej" poświęcone były poezji wojennej. 1 października po zakończeniu lekcji grupa uczniów pod kierunkiem prof. Barbary Strzelec poznawała specyfikę tej poezji w oparciu o dzieła tak znanych poetów jak Krzysztof Kamil Baczyński czy Tadeusz Gajcy, ale również lokalnych twórców (np. Mieczysław Skotnicki z Tyczyna). Podsumowaniem były plakaty inspirowane twórczością wojennych poetów. Mimo późnej pory w piątkowy wieczór, zaangażowanie w pracę było bardzo duże.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".



Święto Polskiego Państwa Podziemnego

27 września to symboliczna rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. W tym dniu reprezentacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego przy naszej szkole wzięła udział w uroczystej Mszy Św. i złożyła kwiaty pod pomnikiem Podokręgu Rzeszowskiego Armii Krajowej.



Start nowego projektu

Towarzystwo Przeciwdziałania Uzależnieniom złożyło w ramach programu "Patriotyzm Jutra" projekt edukacyjny "TACY JAK MY - młodzi historycy poznają losy swoich rówieśników w okresie II wojny światowej". Mimo olbrzymiej konkurencji udało się uzyskać dofinansowanie od Muzeum Historii Polski, dzięki czemu uczniowie naszych szkół będą mogli podjąć różnorodne działania związane z bliższym poznaniem wojennej historii Chmielnika. Efektem końcowym będzie przedstawienie w listopadzie br. drugiej części spektaklu "Chmielnickie Kamienie na szaniec". W ramach przygotowań zorganizowany będzie cykl warsztatów artystycznych i historycznych.
Pierwsze z nich - muzyczne - odbyły się 23 czerwca w Domu Młodych i prowadzone były przez mgr Tomasza Kotarbę. W pierwszej części opracowano na głosy pieśni, które wykorzystane będą podczas spektaklu, druga miała charakter bardziej rozrywkowy i polegała m.in. na oswajaniu się z mikrofonem i solowym śpiewem podczas karaoke w altance obok "jeziora" (szkoda, że na zdjęciach tego nie słychać).



Opowiem Ci o wolnej Polsce

Już po raz trzeci uczniowie naszych szkół uczestniczyli w programie "Opowiem Ci o wolnej Polsce" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Tym razem przedstawiliśmy dwa projekty związane z konspiracją na terenie Chmielnika podczas II wojny światowej: "Chmielnickie kamienie na szaniec" (gimnazjum) i "Wojenne losy rodziny Rudnickich" (LO). Ze względu na udział uczniów gimnazjum w pokazach judo w tym samym terminie, na konferencji w Warszawie w dniach 30 maja - 1 czerwca reprezentowała nas kl. I LO.
Pierwszego dnia przygotowaliśmy stoiska podczas targów projektów i opowiedzieli o nich ekspertowi (tym razem był to dr Andrzej Zawistowski - naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej IPN w Warszawie). Po południu już prywatnie wybraliśmy się do grobu ks. Jerzego Popiełuszki (i "Złotych Tarasów"), a wieczorem organizatorzy zabrali nas na nocną wycieczkę po Warszawie.
Drugiego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano kilka filmów przygotowanych przez uczestników projektu (wśród nich o chmielnickiej "Wedecie" zrealizowany przez Karola i Patrycję Jaworskich) a następnie zaproszeni goście: Emilian Kamiński, Michał Bukojemski i Włodzimierz Dusiewicz opowiedzieli o swojej pracy i odnieśli się do prac uczniów. Wreszcie wręczenie dyplomów i dla chętnych możliwość zwiedzenia Muzeum (oczywiście skorzystaliśmy na maksa).

Więcej informacji o konferencji: http://www.ceo.org.pl/portal/b_opowiem_doc?docId=55718

Program finansowany ze środków Kancelarii Senatu, Narodowego Centrum Kultury oraz The Education, Audiovisual and Culture Executive Agency



Prezentacja Klubu Historycznego na wojewódzkiej konferencji

Choć nasz klub historyczny dopiero startuje, zostaliśmy zaproszeni do zaprezentowania jego działalności na wojewódzkiej konferencji zorganizowanej przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. W imieniu klubu wystąpił Kamil Kopala. Więcej informacji, a także przygotowaną przez nas prezentację znajdziecie na stronie: http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=7503&idg=35&idp=0



Rok kultury niezależnej

Z okazji roku kultury niezależnej rzeszowski Oddział IPN przygotował wystawę poświęconą książkom wydawanym w okresie PRL poza cenzurą. 25 marca 2010 r. w otwarciu wystawy wzięła udział kl. I LO. Można było zobaczyć też jak działają oryginalne urządzenia drukarskie oraz wysłuchać wspomnień osób zaangażowanych w działalność wydawniczą (np. dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie, który jako młody student przewiózł z Londynu pierwszy w Polsce nielegalny powielacz).
Po pizzy i lodach ciąg dalszy poznawania historii niezależnej kultury - obejrzeliśmy film "Zew wolności" o polskiej muzyce rockowej lat 80-tych.



Miss Starożytności

Klasa Ia gimnazjum przeprowadziła na lekcji historii wybory Miss Starożytności. Kandydatki reprezentowały Grecję (Afrodyta Homar), Egipt (Tutenchamonka Nil) i Rzym (Julianna Cezar). Poza osobistym wdziękiem musiały opowiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie (sprzed paru tysięcy lat oczywiście) oraz kraju, z którego pochodzą. W plebiscycie zwyciężyła Greczynka, ale wszystkie wygrały szóstki z historii.



Starożytność z fantazją

Uczniom klas I nie brakuje fantazji. Udowadniają to m.in. na lekcjach historii.



Klub historyczny w akcji

13 stycznia odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. AK. Głównym punktem programu była opowieść kpt. Mieczysława Skotnickiego (ps. "Głóg") o jego kontaktach z członkami AK z Chmielnika. Kpt Skotnicki mieszkał i działał w konspiracji w Tyczynie, ale znał dobrze Jana Bałdę i braci Nalezińskich stojących na czele chmielnickiej "Wedety". Opowiedział ciekawe szczegóły o tragicznej śmierci Jana Bałdy, który był jego szkolnym kolegą, a z którym widział się bezpośrednio przed wyruszeniem naprzeciw granatowych policjantów, z których rąk zginął. Z goryczą mówił o "nagrodzie" jaka spotkała go w "ludowej" Polsce, za lata poświęcone walce o wolność - przesiedział 7 lat w więzieniu.



Spotkanie z S. Izabelą Rudnicką

5 października 2009 r. naszą szkołę odwiedziła S. Izabela Rudnicka - dominikanka z Tyczyna. Siostra Izabela urodziła się i wychowała w Chmielniku. Lata jej młodości to okres II wojny światowej. Dramatyczne wydarzenia tych lat, śmierć brata zaangażowanego w działalność konspiracyjną w ugrupowaniu ZWZ-AK "Wedeta", represje wobec rodziny, osobiste zagrożenie życia, mocno utkwiły w pamięci. Siostra opowiedziała o tym wszystkim uczniom naszej szkoły, zachęcając do kontynuowania patriotycznych tradycji młodzieży jej pokolenia. Po ogólnym spotkaniu udzieliła jeszcze wywiadu Kamilowi, szerzej rozwijając niektóre wątki okupacyjnej rzeczywistości. Siostra Izabela przekazała również wiele materiałów dotyczących historii Chmielnika podczas II wojny światowej. Serdecznie dziękujemy!!!



Tropiciele historii na Zamku Królewskim

Grupka uczniów klasy III gimnazjum pod wodzą Kamila Kopali zdecydowała się po raz kolejny wziąć udział w ogólnopolskim projekcie "Opowiem Ci o wolnej Polsce" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Odnaleźli oni świadków historii (czasem nie trzeba było daleko szukać - wystarczyło porozmawiać z tatą lub dziadkiem), przeprowadzili z nimi wywiady, nagrali je, spisali, a na koniec nakręcili krótki film o tym czego się dowiedzieli. Naszymi świadkami historii byli: ks. Edward S., Pani Bożena Oborska, Pan Tadeusz Kozak i Pan Józef Kusz. Na podstawie ich relacji powstał projekt "Oblicza PRL", którego głównym wątkiem były perypetie ludzi wierzących w okresie rządów komunistycznych w Polsce.
W dniach 31 maja - 2 czerwca 2009 r. Kamil Kopala, Kinga Kozak i Konrad Kusz pod opieką nauczyciela historii Zenona Fajgera wzięli udział w ogólnopolskiej prezentacji projektów na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie ok. 50 szkół z całej Polski (w tym 3 z Podkarpacia).
Wróciliśmy pełni wrażeń i pomysłów na dalsze "tropienie" historii.

Więcej informacji: http://www.ceo.org.pl/portal/b_opowiem_doc?docId=50649



Na tropach historii

Kilkunastu uczniów (głównie z II klasy) naszego gimnazjum zaangażowało się działania w ramach ogólnopolskiego projektu "Opowiem ci o wolnej Polsce" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Celem projektu było poznanie wybranych fragmentów najnowszej historii Polski bezpośrednio od osób, które ją przeżyły i utrwalenie relacji świadków historii. My skoncentrowaliśmy się na 2 tematach: "Losy mieszkańców gminy Chmielnik podczas II wojny światowej" i "Chmielniczanie w Solidarności RI". W ramach projektu uczniowie przeprowadzili 6 wywiadów (a przy okazji jeszcze 3 inne).
Kinga Kozak i Kamil Kopala z opiekunem (Zenon Fajger) wzięli udział w ogólnopolskim podsumowaniu projektu w Warszawie w dniach 1-3 czerwca 2008 r. W imprezie uczestniczyło 30 szkół z całej Polski. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne w Centrum Dialogu Społecznego (gdzie mieszkaliśmy). Następnego dnia pojechaliśmy do Hotelu Europejskiego, gdzie odbyły się targi projektów. Każda szkoła przygotowała stoisko wystawowe z prezentacją swoich prac i udzielała informacji publiczności i reprezentującym organizatorów ekspertom. Ekspertem, który nas odwiedził był red. Jan Wróbel - dziennikarz, historyk, dyrektor I Społecznego LO w Warszawie (autor podręcznika do historii używanego w naszym LO).
Po obiedzie ruszyliśmy na grę terenową po ulicach Warszawy. Choć temat wydawał się niezbyt interesujący (budynki socrealistyczne) zadania wkrótce wywołały spore emocje, które szcególnie uwidoczniły się podczas finałowej była debaty czy tego typu architekturę (np. Pałac Kultury) należy wyburzyć, czy zachować dla następnych pokoleń.
Wieczorem (oczywiście już poza programem) wizyta w "Złotych Tarasach".
Trzeciego dnia uroczyste podsumowanie w Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem m.in. abp. Józefa Kowalczyka. Mieliśmy okazję posłuchać świadków historii: aktorki Aliny Janowskiej (uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim) i satyryka Jacka Fedorowicza oraz znanego historyka Andrzeja Krzysztofa Kunerta.
W drugiej części odbyła się konferencja prasowa, w której przedstawiciele 6 szkół (wśród nich Kamil) mówili o swoich projektach. Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum i pełni wrażeń (i pomysłów do przyszłej pracy) wróciliśmy do domu.



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.